Politico: A szélsőjobboldali Ausztria készülhet az első büntetésre az EU-tól
A lap szerint Ausztria lehet az első ország, amely szankciókat kap az EU-tól az uniós költségvetési szabályok megsértése miatt.
A miniszterelnök szerint a múzeum megnyitásával egy nagyon fontos adósságát tejesítette Magyarország.
Nyitókép: Árvai Károly / Nemzeti Sport
A magyar labdarúgás napján megnyílt a Puskás Ferencről, minden idők legnépszerűbb magyarjáról elnevezett múzeum a Puskás Aréna részét képező, az egykori Népstadion Toronyépületében. Az Aranycsapatnak emléket állító múzeum megnyitóján többek között Orbán Viktor miniszterelnök és Emilio Butragueno, a Real Madrid nemzetközi igazgatója is beszédet mondott.
„A Puskás Aréna megnyitásának ötödik évfordulója volt a napokban, november 25., hétfő pedig a magyar labdarúgás napja, vagyis a londoni 6:3 évfordulója, és ezen a napon nyitja meg Orbán Viktor miniszterelnök a budapesti Puskás Múzeumot, az egykori Népstadion úgynevezett Toronyépületében. A múzeum koncepcióját Schmidt Mária történészprofesszor alkotta meg, az alkotásban több tucatnyi szakértő vett részt” – mondta a megnyitó előtt Szöllősi György, a Puskás-örökség hivatalos nagykövete, a Nemzeti Sport főszerkesztője.
Kapcsolódó vélemény
A megnyitóünnepség Magyarország és a Real Madrid himnuszaival kezdődött, majd Schmidt Mária a Terror Háza Múzeum főigazgatója, a Puskás Múzeum vezető kurátora mondott beszédet:
„Puskás Ferenc életének minden mozzanata jól dokumentált, de mindannyian érezzük, a titok nem ezekben rejlik. Emberi minősége is példás, mert azt képviseli amire mi magyarok büszkék vagyunk. A hazaszeretet, a barátságot, a csibészséget, de ezeket is ismerjük. Akkor mi a titok? Talán az, hogy minden magyarból van valamennyi Puskásból. Ezért úgy akartuk bemutatni, általa hogy Magyarországot is láttassuk. Mert, ha a világban azt mondják Puskás, azt válaszolják rá, Magyarország.”
Csányi Sándor nem csak Puskás Ferencet, hanem az egész Aranycsapatot is méltatta köszöntőjében:
„Az Aranycsapat nevet a válogatott Szepesi Györgytől kapta, 1953-ban az olaszok legyőzése után, a római stadion megnyitóján. Olyan klasszisok alkották akkor a csapatot, akik közül szinte mindenki megérdemelne egy múzeumot. Puskás Ferenc pedig nemcsak a magyar futballnak, hanem a világ labdarúgásának is az ikonikus alakjává vált. Köszönöm mindenkinek a munkáját, aki hozzájárult ahhoz, hogy ez a múzeum létrejöhessen. Azt gondolom, jól szolgálja majd azt a célt, hogy megőrizzük a magyar futball arra méltó pillanatit, ami ösztönző lehet a fiatalabb generációk számára is” – hangsúlyozta a Magyar Labdarúgó Szövetség elnöke.
Emilio Butrageno, a Real Madrid nemzetközi igazgatója is köszönetet mondott:
„Megtiszteltetés számomra, hogy ma itt lehetek a Puskás Múzeum megnyitó ünnepségén. A Real Madrid elnöke, Florentino Pérez, valamint a futballklubunk egész közössége nevében szeretném kifejezni hálás köszönetünket, hogy itt lehetünk ezen a nagyon különleges és megható eseményen. A Real Madridnál mérhetetlenül tiszteljük és csodáljuk azokat a legendás személyiségeket, akik 122 éves történelmünk során megalkották a klubunkat övező mítoszokat és legendákat” – kezdte Butrageno.
„Egyértelmű, hogy Puskás Ferenc volt a Real Madrid egyik legkiemelkedőbb alakja. Része volt annak a mitikus és legendás csapatnak, amely Alfredo Di Stéfanóval és Paco Gentóval együtt, szeretett elnökünk, Santiago Bernabéu vezetése alatt örökre megváltoztatta a Real Madrid és a világ labdarúgásának történetét. A Real Madrid közössége nem csupán úgy emlékszik Puskás Ferencre, mint egy labdarúgóra, aki a klub címerét és mezét viselve rendkívüli eredményeket ért el, hanem azért is, mert olyan értékeket képviselt, amelyekkel minden madridista szívét meghódította. Olyan értékeket, mint a kemény munka, az önfeláldozás, a csapatszellem, a tisztelet, a bajtársiasság és az alázat, melyek a Real Madrid számára is kiemelkedően fontosak. Ezért a Real Madrid egész közösségét különleges büszkeséggel tölti el ennek a múzeumnak a megnyitása, ami egyben az előbb említett értékek közvetítését is szolgálja.
A kapcsolat Puskás Ferenc és a Real Madrid között örök”
– hangsúlyozta Butrageno.
A FIFA elnöke, Gianni Infantino videóüzenetben gratulált a múzeumhoz, az UEFA elnöke, Aksander Ceferin pedig üzenetet küldött, melyben Puskás különlegességét emelte ki.
Ezután mondott beszédet Orbán Viktor miniszterelnök, majd Schmidt Máriával, Csányi Sándorral és Emilio Butragenóval közösen aláírtak egy labdát, ami a múzeum hivatalos megnyitásának szibóluma lett.
Orbán Viktor először a magyar futball 2010 óta zajló újjáépítéséről beszélt, majd hangsúlyozta, hogy ezzel a múzeummal lezárult a régi Népstadion rekonstrukciója, és Magyarország egy fontos tartozását is lerótta.
„A magyar futballkultúra megtestesítője az Aranycsapat és Puskás Ferenc, aki a gól szinonimájává vált. Ahogy Czibor Zoltán mondta Szöllősi György könyvében, és az idézet a múzeumban is olvasható: ha Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett. Mi megígértük neki, hogy a magyar futballt újra fogjuk építeni. A Puskás Múzeum létrehozásával teljesítettük azt a feladatot is, mellyel méltó emlékhelyet állítottunk fel Budapesten.”
Régi és kínzó adósságát teljesítette ezzel Magyarország. A Puskás Múzeum egy sikersztori, amit ezennel megnyitok.”
A Puskás Múzeum ünnepélyes megnyitóját itt megtekintheti: